IPAK projekat, koji finansira Evropska unija, organizirao je grupu ljudi od predstavnika antikorupcijskih tijela, medija i nevladih organizacija koji će razraditi kriterijume, postupak i ustanoviti nagradu koja se zove "Dobre antikorupcijske prakse" - kazao je za Fenu vođa tima IPAK projekta Zoran Jačev.
Dodao je da je "previše primjera negativnih u pogledu korupcije, odnosno mediji su prepuni informacija o lošim događajima u vezi sa korupcijom, te je potrebno da se istaknu i pozitivni primjeri u borbi protiv korupcije".
- Ideja ove nagrade jeste da identificira, upozna javnost i stvori osnovu za širenje dobrih antikorupcijskih praksi i na ostalim nivoima i drugim dijelovima BiH - kazao je Jačev.
Naveo je da je do sada radna grupa utvrdila kriterijume za odabir praksi.
- To trebaju biti prakse koje nisu previše komplikovane, da se mogu odraditi, da mogu da budu replicirane na drugim mjestima i da ne bude nešto što je izolovano. Da to stvarno pridonosi smanjenju korupcije i da je to nešto što će probuditi nadu građanima da je ipak moguća borba protiv korupcije - rekao je Jačev.
Dodao je da je Komisija do sada utvrdila svoj sastav, kriterijume, procedure, a ostaje da se raspiše konkurs, boduju kandidature te da se iz tih kandidatura izvuče koja će nagrada ili koje će nagrade biti dodijeljene.
- Intencija ove grupe jeste da se ne dodjeljuju institucijama i ličnostima nego da bude potencirana dobra praksa odnosno ono što se radi u borbi protiv korupcije - kazao je Jačev.
Planirano je da ta nagrada bude prvi put dodijeljena 9. decembra na Međunarodni dan borbe protiv korupcije.
- Poslije dvije godine trajanja projekta kada ćemo mi to organizirati, trebalo bi da institucije, mediji i nevladine organizacije u BiH na iskustvu onoga što se radilo te dvije godine, preuzmu samostalno da to ubuduće organiziraju i dodjeljuju - kazao je za Fenu vođa tima IPAK projekta Zoran Jačev.