Jačati prevenciju i borbu protiv korupcije - jedan od uslova na putu BiH ka EU
6. Unaprijediti funkcionisanje pravosuđa donošenjem novog zakonodavstva o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću BiH i sudovima Bosne i Hercegovine u skladu s evropskim standardima.

7. Jačati prevenciju i borbu protiv korupcije i organiziranog kriminala, uključujući pranje novca i terorizam, posebno putem:

a) usvajanja i provedbe zakonodavstva o sukobu interesa i zaštiti "zviždača"

b) osiguravanja učinkovitog funkcionisanja i koordinacije antikorupcijskih tijela

c) usklađivanja zakonodavstva i ojačavanja kapaciteta za javne nabavke

d) osiguravanja učinkovite saradnje između tijela za provedbu zakona i tužilaštava

e) demonstriranja napretka u uspostavljanju evidencije o proaktivnim istragama, potvrđenim optužnicama, krivičnim progonima i konačnim presudama protiv organiziranog kriminala i korupcije, uključujući i one na visokom nivou

f) depolitiziranja i restrukturiranja javnih preduzeća i osiguravanja transparentnosti privatizacijskih procesa.

8. Osiguravanje učinkovite koordinacije, na svim nivoima, upravljanje granicama i sposobnost upravljanja migracijama, kao i osiguranje funkcionisanja sistema azila

Oblast temeljnih ljudskih prava:

9. Jačati zaštitu prava svih građana, posebice osiguravanjem provedbe zakona o nediskriminaciji i ravnopravnosti spolova.

10. Osigurati pravo na život i zabranu mučenja, osobito (a) ukidanjem smrtne kazne u Ustavu Republike Srpske i (b) odrediti nacionalni preventivni mehanizam protiv mučenja i zlostavljanja.

11. Osigurati podsticajno okruženje za civilno društvo, osobito poštujući evropske standarde o slobodi udruživanja i slobodi okupljanja.

12. Garantovati slobodu izražavanja i medija i zaštitu novinara, posebice putem: (a) osiguravanja odgovarajućeg sudskog praćenja slučajeva prijetnji i nasilja nad novinarima i medijskim radnicima i (b) osiguravanja finansijske održivosti sistema javnog emitiranja.

13. Poboljšati zaštitu i uključivanje ranjivih grupa, posebno osoba s invaliditetom, djece, LGBTI osoba, pripadnika romske zajednice, pritvorenika, migranata i tražitelja azila, kao i raseljenih osoba i izbjeglica u skladu s ciljem potpunog sprovođenja Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Oblast reforme javne uprave:

14. Dovršiti bitne korake u reformi javne uprave u cilju poboljšanja cjelokupnog funkcionisanja javne uprave osiguravanjem profesionalne i depolitizovane državne službe. 

"Komisija preporučuje Vijeću da raspravlja o ovom mišljenju i nastavku ključnih prioriteta nakon formiranja vlasti u Bosni i Hercegovini, piše u mišljenju.

Evropska komisija navodi da će pratiti napredak Bosne i Hercegovine u okviru institucionalnog okvira Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju i nastaviti finansijski podržavati zemlju u okviru instrumenta za pretpristupnu pomoć.
 

Šef Misije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Lars-Gunnar Wigemark dodatno je obrazložio prioritete: "BiH treba unaprijediti funkcioniranje pravosuđa, građani ove zemlje zaslužuju nezavisno pravosuđe koje može učinkovito da radi posao. Potrebni su pravi rezultati, ne samo podignute optužnice nego i presude. Počinioce treba izvesti pred lice pravde bez obzira ko su."

"Vladavina prava podrazumijeva i borbu protiv korupcije na jedan sistematičan način. Građani koji predoče korupciju trebaju biti zaštićeni, kao i zviždači", dodao je.

Istakao je potrebu unaprijeđenja propisa u oblasti javnih nabavki sa propisima Evropske unije kao i potrebu depolitizacije javnih preduzeća:"Javna uprava mora biti profesionalnija i depolitizirana. Predstavnici političkih partija ne smiju biti dijelom javne uprave. S tim u skladu potrebno je depolitizirati javna preduzeća."

Regularnost izbornog procesa jedna je od najvažnijih promjena u BiH za Evropsku uniju, rekao je Wigemark.

"Prioritet broj jedan koji Mišljenje naglašava je provođenje izbora uz poštivanje identičnih standarda, Potrebno je održati izbore u Mostaru. Potrebno je regulirati finansiranje stranaka. Osigurati prava svih građana što znači da svaki građanin bez obzira na nacionalnost uživa aktivno i pasivno biračko pravo."

Naglasio je važnost bezbjednosti medija kazavši da je to pitanje "o kojem apsolutno nema pregovora" kao i ravnopravnost žena u procesu odlučivanja:

"Potrebno je snažnije provmovirati jednakopravnost žena, koje su često izostavljene. Integracija nema bez istinskog učešća žena."

Navodi kako se u Mišljenju obrađuje sposobnost zemlje da preuzme obaveze koje bi dovele do članstva.

"Mišljenje Komisije o aplikaciji za članstvo po prvi put daje sveobuhvatan put koraka koje je potrebno poduzeti na ovom putu. Potvrđuje se i da zemlja može postati članica i koji su to koraci ka pristupnom pregovoru"

Istakao je da se mehanizam koordinacije na svim nivoima mora unaprijediti te da svi treba jednako da budu učesnici u procesu EU integracija. (Klix/N1/IPAK)