Obilježen Međunarodni dan slobode pristupa informacijama

Pravo na slobodan pristup informacijama predstavlja osnovno demokratsko pravo svakog građanina da od javnih institucija zahtijeva informacije od javnog značaja, te tako ostvari uvid u njihov rad i donošenje odluka, odnosno omogući transparentno i efikasno upravljanje javnim sredstvima uz iskorijenjivanje korupcije. 

Istaknuto je to danas tokom ulične akcije, upriličene u Sarajevu na Trgu oslobođenja - Alija Izetbegović, koju je u sklopu obilježavanja Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama - 28. septembra, organizirao Transparency International BiH (TIBiH).

Institut slobode pristupa informacijama podrazumjeva osiguranje prava svakom građaninu da može uputiti javnim institucijama, na svim nivoima, zahtjev za bilo koju informaciju koja je u posjedu tih institucija, na što su one dužne da u roku od 15 dana traženu informaciju dostave.

Kako je Feni kazala projektna asistentica u TIBiH Lejla Hodžić, Međunarodni dan slobode pristupa informacijama u BiH se obilježava osamnaesti put, a naša zemlja spada u skupinu od 90 zemalja svijeta koje su ozakonile slobodan pristup informacijama.

- Cilj obilježavanja tog međunarodnog dana jeste da se građani i drugi subjekti upoznaju o pravu da budu informirani o radu javnih organa i njihovih predstavnika, te da na taj način budu ohrabreni i osposobljeni za aktivno učešće u procesu donošenja odluka kao važnog segmenta jačanja demokratije - istaknula je Hodžić.

Podsjetila je da TIBiH od 2011. godine provodi istraživanja o primjeni zakona o slobodnom pristupu informacijama, te da je u junu ove godine započeto istraživanje o dostupnosti javnih informacija u javnim preduzećima u BiH na svim nivoima, konkretno, informacija o njihovom poslovanju.

Rezultati tog istraživanja, koji su dostupni na portalu transparentno.ba, pokazali su kako je 51,7 posto od ukupno 159 javnih preduzeća obuhvaćenih istraživanjem dostavilo informaciju u zakonski predviđenom roku.

Inače, u Bosni i Hercegovini su na snazi tri zakona o slobodi pristupa informacijama, na državnom i entitetskim nivoima vlasti. Zakon o slobodi pristupa informacijama Bosna i Hercegovina je usvojila 2000. godine, kao prva od zemalja u regionu, a s ciljem uspostavljanja temeljnih načela demokratske vladavine, omogućavanja efikasnije borbe protiv korupcije i olakšavanja novinarsko-istraživačkog rada.

Diljem svijeta 28. septembar se obilježava kao Međunarodni dan slobode pristupa informacijama, a što je zajamčeno svim relevantnim međunarodnim dokumentima kojim se propisuju temeljna ljudska prava. 

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 1946. godine usvojila jednu od prvih rezolucija, u kojoj se navodi kako je pravo na informaciju temeljno ljudsko pravo i mjerilo svih prava kojima su se Ujedinjene nacije posvetile.

Naime, 28. septembra 2002. godine na sastanku u Sofiji, organizacije - članice Mreže za slobodan pristup informacijama (International Freedom of Information Advocates Network - FOIAnet), predložile su da taj dan bude nominiran za Međunarodni dan slobode pristupa informacijama s ciljem promoviranja prava na pristup informacijama kao neotuđivog mehanizma u globalnim okvirima.  (federalna.ba/Fena)

 

foto: http://www.federalna.ba/bhs/vijest/289128/ulicna-akcija-u-sarajevu Screenshot