Podizanje svijesti o prevenciji i borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma

Konferencija 'Podizanje svijesti o prevenciji i borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma', organizirana u saradnji s Ministarstvom sigurnosti BiH u okviru projekta „Podrška borbi protiv pranja novca“ koji finansira Evropska unija, održana je u Sarajevu.

Na konferenciji su predstavljeni dosadašnji rezultati ovog projekta, čiji je cilj podizanje svijesti među zainteresiranim stranama, njihovo povezivanje u dijalog i pomoć vlastima BiH u prevenciji i borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma u BiH.

Šef Kooperacija u Delegaciji Evropske unije u BiH Richard Máša je kazao da su zadnjih godina, napori koji se širom svijeta ulažu u borbu protiv pranja novca, dobili na važnosti zbog povećanja globalnog terorizma, kao i zbog ekonomske krize.

"Strukturni nedostaci u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, koji su nedavno identificirani u BiH, povećavaju rizik od toga da sudionici u organiziranom kriminalu peru svoju dobit i dalje ulažu u kriminalne aktivnosti. Zbog toga se standardi FATF, konvencije UN-a i Vijeća Evrope – Moneyval, na koje se BiH obavezala, kao i direktive EU u području pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, moraju u potpunosti provoditi", istaknuo je Máša.

Po njegovim riječima, EU je ovdje da pomogne Bosni i Hercegovini na tom putu.

"Ovim projektom nama je cilj da podignemo kompetencije Bosne i Hercegovine za borbu protiv pranja novca na razinu koja se traži za pristupanje EU", kazao je Máša.

Napomenuo je kako je važno da javne institucije razumiju važnost skorih izmjena i dopuna Zakona o spriječavanju pranja novca i finanasiranja terorizma i značaj oduzimanja protivpravno stečene imovine.

"Ovom konferencijom, skupa s našim partnerima, korisnicima, želimo naglasiti važnost borbe protiv pranja novca", istaknuo je Máša.            

Naveo je da je ovaj projekat ambiciozan i izazovan i zahtijeva stalnu posvećenost, odgovornost i blisku suradnju na svim nivoima u BiH.

Poručio je da je EU snažno posvećena jačanju vladavine prava u BiH i stoji uz građane BiH.

Viši kriminalistički inspektor specijalist u Ministarstvu unutarnjih poslova Republike Slovenije David Smolej je kazao kako vjeruje da je projekt već dao i da će još dati značajan doprinos učinkovitoj i brzoj reformi u području borbe protiv pranja novca.

"Zadovoljstvo mi je da smo zajedno identificirali područja u kojima vam treba podrška u borbi protiv pranja novca", naveo je Smolej.

Istaknuo je da je Slovenija pomoć u razvoju i poboljšanju stabilnosti i sigurnosti regije jugoistočne Evrope postavila među prioritete svog djelovanja. "To također ostaje visoko na agendi Evropske unije", kazao je on.

Ocijenio je da su zemlje u regiji ostvarile vidan napredak u izvođenju reformi na putu ka EU, te je izrazio zadovoljstvo da je u proteklom periodu u tome uspjela i BiH.

Istaknuo je dobru i intenzivnu saradnju s Ministarstvom sigurnosti BiH, kako bilateralnu, tako i u okviru regionalne saradnje.

Šef Odsjeka za borbu protiv organiziranog kriminala i korupcije u Ministarstvu sigurnosti BiH Edin Jahić je kazao da se projekat provodi već dvije godine, a vrijednost mu je dva miliona eura.

"U BiH ovaj projekat se provodi, uime EU od kolega iz Austrije i Slovenije. Pored domaćih učesnika iz 50 institucija i agencija, pristune su i predstavnici ambasada Slovenije i Austrije te predstavnici međunarodnih organizacija", naveo je Jahić na početku konferencije.       

Jedan od uvjeta za pridruženje Evropskoj uniji je i to da su pravni okviri i propisi u pogledu borbe protiv pranja novca na svim zakonodavnim nivoima u BiH usklađeni s zahtjevima Evropske unije.

U okviru projekta, stručnjaci iz zemalja članica su zajedno s predstavnicima BiH usporedili domaće zakonodavstvo u oblasti pranja novca i finansiranja terorizma sa zakonodavstvom Evropske unije i ustanovili nedostatke i rješenja za otklanjanje ovih nedostataka.

Projektom je obezbijeđena i IT oprema kako bi se omogućila nadogradnja postojećeg sistema za analizu sumnjivih transakcija, koja se radi u okviru Finansijsko-obavještajnog odjeljenja Državne agencije za istrage i zaštitu.

Eksperti iz Austrije i Slovenije, kao i eksperti različitih institucija iz BiH, su u okviru Projekta postavili temelje za nastavak rada na aktivnostima koje će imati pozitivan učinak na rad svih organa krivičnog gonjenja. Naznačajnije aktivnosti su priprema novog Zakona o sprječavanju pranja novca i finansiranja terorizma, kreiranje registra bankovnih računa fizičkih osoba i registra stvarnih vlasnika pravnih osoba, kao i uspostavljanje kancelarije za oduzimanje nelegalno stečene imovine.

Projekat „Podrška borbi protiv pranja novca“ finansira Evropska unija u vrijednosti od dva miliona eura, a provodi ga Savezno ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Austrije i austrijska Agencija za evropske integracije i ekonomski razvoj u saradnji s Ministarstvom unutrašnjih poslova Republike Slovenije. (federalna.ba/Fena)

foto: http://www.federalna.ba/bhs/vijest/272286/konferencija-u-okviru-projekta-podrska-borbi-protiv-pranja-novca snapshot